Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

VESBO: Jaka instalacja plastik czy metal?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, wcześniej czy później będzie musiał zadać sobie pytanie: jaki materiał najlepiej sprawdzi się przy budowie systemów zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania? Czy lepiej postawić na metal czy plastyk? Rozwiązania tradycyjne czy nowoczesne?

VESBO: Jaka instalacja plastik czy metal?
Vesbo Poland ZGRZEWANY SYSTEM VESBO Z POLIPROPYLENU PP-R TYP 3
www.vesbopoland.pl
Vesbo Poland ZGRZEWANY SYSTEM VESBO Z POLIPROPYLENU PP-R TYP 3
www.vesbopoland.pl
Dane kontaktowe:
42 640 55 26
Morgowa 9, 91-223 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W przypadku tradycyjnych instalacji wybór jest niewielki i sprowadza się do systemów stalowych lub miedzianych. Niewątpliwą zaletą instalacji metalowych jest ich uniwersalność – te same rury i kształtki można stosować zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody oraz ogrzewania. Poważną wadę stanowi natomiast nakład pracy, jaki należy włożyć w ich gwintowanie czy spawanie (przy instalacjach stalowych) lub lutowanie (przy instalacjach miedzianych). W przypadku zastosowania rur metalowych wykazujących dużą przewodność cieplną, dla uniknięcia strat ciepła, konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów izolacyjnych, co oczywiście podnosi koszt instalacji. Jeśli uwzględnić korozję i zarastanie kamieniem rur stalowych, to oczywistym staje się przewaga instalacji miedzianych. Niestety, ich zasadniczą wadą są koszty, znacznie przewyższające ceny tych pierwszych.

Różnorodność instalacji z tworzywa sztucznego dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy i niejednokrotnie będzie utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Oferta obejmuje rury wykonane z PP-R, chlorowanego polichlorku winylu PVC-C, polibutylenu PB, polietylenu sieciowanego PEX, polietylenu o podwyższonej odporności termicznej PERT, wielowarstwowe PP-Al-PP, PP-FB-PP (wzbogacone włóknem szklanym), PEX-Al-PEX oraz PERT-Al-PERT. Producenci zapewniają także duży wybór kształtek: zgrzewane, skręcane, zaciskane czy zdobywające coraz większą popularność kształtki push-fit, czyli zatrzaskowe.

Każdy ze wspomnianych wyżej systemów powinien spełniać wymogi określone przez odpowiednie normy lub uzyskać aprobaty wydawane przez notyfikowane jednostki certyfikacyjne. Zawsze należy upewnić się, że oferowany system posiada dokumenty potwierdzające możliwość jego zastosowania w określonej instalacji, oraz że składa się z rur i kształtek jednego producenta, co zdecydowanie ułatwi montaż.

źródło i zdjęcia: Vesbo Poland