Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wybrać tynk w zależności od lokalizacji budynku?

Planujesz ocieplić dom i szukasz odpowiedniego tynku? Dowiedz się, jak wybrać tynk w zależności od lokalizacji budynku.

Jak wybrać tynk w zależności od lokalizacji budynku?

Mieszkasz w okolicy, w której znajduje się skupisko zieleni?

W takim wypadku warto zastosować na elewacji tynki mineralne lub silikatowe, które mają wysoki odczyn alkaliczny (pH ~12), który zmniejsza rozwój mikroorganizmów (glonów, grzybów, zabrudzeń organicznych). Można także stosować tynki silikonowe, które mają niską nasiąkliwość co utrudnia osiadanie zarodników oraz zawierają dodatki ograniczające rozwój mikroorganizmów.

Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu lub parku i planujesz ocieplić swój dom, polecamy system ociepleń zarówno przy termoizolacji z wełny, jak i z płyt styropianowych z mineralnym tynkiem elewacyjnym. Sprawdzi się on nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych i domków jednorodzinnych, zarówno w miastach jak i w strefie podmiejskiej, a także w pobliżu lasów, czyli na terenach charakteryzujących się podwyższoną i utrzymującą się wilgotnością powietrza co często skutkuje możliwością porastania elewacji. W tym przypadku należy pamiętać o nałożeniu powłoki wykończeniowej np. w postaci farby silikonowej, tworzącej zabezpieczenie.

Czy Twój dom znajduje się przy ruchliwej drodze lub innym źródle stałego zabrudzenia?

Jeśli tak, to warto pamiętać, że budynki przy takich drogach szybko się brudzą, dlatego w takiej sytuacji zalecany jest tynk silikonowy, który najłatwiej utrzymać w czystości. Tynk ten nazywany jest także „samoczyszczącym”, gdyż mniejsze zabrudzenia usuwają się same w trakcie opadów deszczu. Po drugie, na skutek dużego ruchu samochodowego, pod wpływem wibracji, tynk może ulegać pękaniu. Tynk silikonowy jest tynkiem ,który ma bardzo dużą elastyczność i może kompensować naprężenia. Tynk ten można łatwo czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej.

Chcesz, by elewacja była odporna na uszkodzenia mechaniczne?

Tynk akrylowy jest rekomendowany jako warstwa wykończeniowa dla budynków gospodarczych oraz narażonych na uszkodzenia mechaniczne, ocieplanych płytami styropianowymi. Akryl będący głównym spoiwem tynku, sprawia, ze powłoka jest elastyczna, a więc odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz chroni przed szkodliwym działaniem wody, nie dopuszczając do penetrowania przez nią elementów termoizolacji.

Twój dom stoi w pobliżu ruchliwej drogi lub blisko centrum dużego miasta?

Tynk silikonowy to idealne rozwiązanie dla domów usytuowanych na obszarach o podwyższonym zanieczyszczeniu, głównie na terenach miejskich. Stworzona powłoka jest nie tylko wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia – posiada również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu (jest to tzw. „efekt lotosu”). Nie wymaga wiec częstych zabiegów konserwacyjnych, zapewniając wygodne użytkowanie i długotrwała estetykę elewacji.

Tynk siloksanowy jest polecany szczególnie w przypadku domków jednorodzinnych oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych usytuowanych na terenach miejskich o wysokim wskaźniku zanieczyszczenia, np. przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Tynk umożliwia samooczyszczanie się powierzchni podczas opadów (tzw. „efekt lotosu”), redukuje naprężenia powstałe w wyniku drgań i hałasu spowodowanego ruchem samochodów, ograniczając ryzyko mikropęknięć i odspajania tynku. Jest paroprzepuszczalny i może być stosowany na wełnę mineralną

Chcesz wykończyć detale elewacji domu?

Cokoły, fundamenty, piwnice, a także szczyty ścian, naroża i fragmenty elewacji przy drzwiach i oknach wymagają szczególnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zwiększonej odporności na działanie wody i wilgoci. Elastyczną powłokę, niepodatną na naprężenia powstałe w wyniku uderzeń oraz dekoracyjny wygląd zapewni tynk mozaikowy.

źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.