Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak kłaść tynk dekoracyjny Decorativa Beton?

Mineralny tynk dekoracyjny firmy Pigment może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych i drewnie.

Jak kłaść tynk dekoracyjny Decorativa Beton?
Pigment Farby fotokatalityczne TITANIUM
Pigment Farby fotokatalityczne TITANIUM
Dane kontaktowe:
91 462 10 20, 91 469 23 09
Pyrzycka 23 A, 70-892 Szczecin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Powierzchnia przeznaczona do tynkowania powinna być trwała, sucha, pozbawiona kurzu, rdzy i zatłuszczeń. Świeże tynki cementowo-wapienne mogą być pokrywane po 3-4 tygodniach sezonowania, tynki gipsowe po 2 tygodniach. Stare powłoki farb klejowych usunąć, zmyć i spłukać wodą z dodatkiem środków myjących aż do odsłonięcia tynku. Stare powłoki z farb emulsyjnych, słabo przylegające do podłoża usunąć, dobrze przylegające - przemyć wodą z dodatkiem detergentów i pozostawić do wyschnięcia. Zagruntować podłoże preparatem kwarcowym KWARCYT T-33. Miejsca zagrzybione oczyścić mechanicznie, zdezynfekować preparatem grzybobójczym GrzyboSTOP i spłukać, pamiętając równocześnie o konieczności usunięcia przyczyny powstawania zagrzybienia.

Krok 2. Przygotowanie masy tynkarskiej

Do barwienia stosować pigmenty nieorganiczne przeznaczone do tynków silikatowych. Zabarwiony wyrób dokładnie wymieszać we wytrząsarce lub mieszadłem mechanicznym. Sprawdzić czy zabarwiony wyrób jest jednorodny i nie tworzy niejednolitych plam. Nie dodawać wapna, ani nie mieszać z innymi wyrobami. W czasie magazynowania masa w opakowaniu gęstnieje i może wyglądać na zbyt gęstą do użycia. Jednak przed podjęciem decyzji o rozcieńczaniu, dokładnie wymieszać zawartość opakowania (w trakcie mieszania masa rozrzedza się). Przed tynkowaniem wyprawę ponownie wymieszać. Kolor uzyskany na bazach z różnych partii produkcyjnych wymieszać razem w większym pojemniku.

Krok 3. Tynkowanie

Wymieszaną masę nakładać pacą wenecką na grubość ziarna. Po całkowitym wyschnięciu - po minimum 12 godzinach - nałożyć pacą drugą warstwę i wygładzić ruchami półokrągłymi we wszystkich kierunkach. Dopuszczalne jest delikatne zroszenie wodą powierzchni wyschniętej pierwszej warstwy, a przed nałożeniem drugiej warstwy w sytuacji uzasadnionej, np. podczas prac w wyższych temperaturach. Przy stosowaniu na zewnątrz pierwszą warstwę należy zaimpregnować preparatem IMPREGNASIL w rozcieńczeniu 1:10-1:20 (zaleca się przeprowadzenie próby). Przerwy technologiczne i łączenia należy wcześniej zaplanować, np.: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami, na styku kolorów itp., aby były usytuowane w niewidocznych miejscach. Łączyć materiał podczas aplikacji metodą mokre na mokre.

Krok 4. Impregnowanie tynku

W celu nadania odporności na zmywanie oraz czynniki atmosferyczne suchą powierzchnię tynku (po minimum 24 godzinach schnięcia) zaimpregnować preparatem IMPREGNASIL rozcieńczonym wodą w proporcji 1:5, przy pomocy wałka lub natrysku. Impregnowanie pędzlem może być utrudnione ze względu na szorstką powierzchnię tynku.

źródło i zdjęcia: Pigment