Co za ile Co za ile

Zmechanizowane narzędzia ogrodowe i elektronarzędzia

Zmechanizowane narzędzia ogrodowe i elektronarzędzia

Sprzęt ogrodniczy to głównie maszyny do pielęgnacji, do których zaliczane są różnego typu kosiarki, podkaszarki i kosy mechaniczne, nożyce do żywopłotów, piły łańcuchowe, czy rozdrabniacze gałęzi.

Kosiarki i podkaszarki

Kosiarki bębnowe są wyposażone w bęben tnący. Nie uszkadzają źdźbeł trawy.

Kosiarki rotacyjne są najczęściej używane w ogrodach. W kosiarkach z bocznym wyrzutem trawa po ścięciu jest wyrzucana na bok i wymaga późniejszego grabienia. W kosiarkach z koszem skoszona trawa jest wciągana do pojemnika.

Kosiarki samomielące wyposażone są w odpowiednio wyprofilowaną obudowę i nóż, dzięki czemu ścięta trawa zostaje dodatkowo pocięta na drobne części. Nadają się do koszenia niskiej trawy, która następnie jest wyrzucana z powrotem na trawnik, gdzie tworzy naturalny nawóz.

Kosiarki akumulatorowe są niezależne od źródła prądu i dlatego są szczególnie przydatne na oddalonych od miasta działkach. Są bardzo ciche, ale ich wadą jest krótki czas pracy (20-40 minut).

Kosiarki elektryczne wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Są stosunkowo tanie, lekkie i ciche. Dla małych ogrodów przydomowych najlepsza jest kosiarka o mocy silnika 900-1000 W. Konieczność zajmowania się kablem podczas koszenia powoduje, że kosiarki elektryczne są niepraktyczne w dużych ogrodach i na trawnikach o skomplikowanym kształcie.

Kosiarki spalinowe są znacznie droższe od kosiarek elektrycznych, cięższe i bardziej hałaśliwe. Mają jednak większą wydajność i dodatkowe funkcje, takie jak: regulacja prędkości silnika, napęd kół, regulacja biegów.

Kosiarki zasilane energią słoneczną są drogie i przydatne tylko w słoneczne dni.

Podkaszarki żyłkowe mają różną moc. Nadają się przede wszystkim do koszenia niewielkich powierzchni, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek tradycyjnych np. pod drzewami, przy ścianach i murkach.

Nożyce i sekatory

Sekatory służą do cięcia pojedynczych gałęzi, kwiatów a nożyce do przycinania żywopłotów, niekiedy również trawy. Mogą być ręczne lub z napędem: elektryczne, akumulatorowe, spalinowe.

Elektronarzędzia

Wiertarki i wiertarki udarowe są to narzędzia przeznaczone do wiercenia otworów w stali i drewnie. Modele wyposażone w funkcję udaru nadają się także do wiercenia otworów w betonie. Wiertarki mogą być elektryczne (podłączane do gniazdka) lub akumulatorowe. Dostępne na rynku wiertarki do użytku domowego mają moc 500-1200 W i do 3000 obrotów na minutę (w wielu modelach możliwe są obroty w prawo lub w lewo). Niektóre wiertarki mają możliwość wkręcania i wykręcania wkrętów. W skład wyposażenia wchodzi często uchwyt lub walizka. Na rynku dostępne są także wiertarko-wkrętarki wyposażone w regulowane sprzęgło przeciążeniowe.

 

Opalarki są to dmuchawy gorącego powietrza. Służą do suszenia, klejenia, usuwania starych powłok malarskich, rozgrzewania elementów (np. podczas lutowania). Mają moc 1600-2000 W. Temperaturę i strumień przepływu powietrza można zwykle regulować w zakresie 50-600°C (najniższa temperatura służy do chłodzenia roz­grzanych elementów).

 

Szlifierki służą do zdzierania, szlifowania, polerowania i cięcia materiałów budowlanych: drewna, metalu, starych powłok malarskich itp. W najbardziej popularnych szlifierkach kątowych elementem szlifującym jest tarcza ścierna. Mają one moc 600-2300 W. Zależnie od mo­delu są przeznaczone do pracy z tarczami o średnicach 115-230 mm. Im większa średnica tarczy, tym większa jest wymagana moc silnika. Do szlifierek kątowych do­kupuje się tarcze do cięcia oraz szlifowania kamienia lub stali.

W szli­fierkach taśmowych elementem szlifującym jest przesuwająca się taśma o różnej prędkości przesuwu. W szlifierkach mimośrodowych powierzchnia jest szlifowana przez talerz (o średnicy 125-150 mm), który wy­konuje dwa rodzaje ruchów: obrót i oscylacje (mimośród wynosi 2-2,5 mm). Do bardzo dokładnego szlifowa­nia drewna lub tworzyw sztucznych przeznaczone są szlifierki oscylacyjne z płytą szlifierską, do której przy­mocowuje się szlifowany element rzepami lub na zaciski.

 

Pilarki łańcuchowe są przeznaczone do prac ogrodowych (np. ścinania drzew), cięcia drewna i domowych prac konstrukcyjnych. Mogą być elektryczne lub spalinowe. Różnią się mocą silnika i długością prowadnicy łańcucha.

 

Pilarki tarczowe służą do cięcia (wzdłuż linii prostej) drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Niektóre modele mają możliwość regulacji obrotów i wtedy mogą być stosowane także do cięcia metali i tworzyw sztucznych. Podstawowym elementem pilarki tarczowej jest tarcza tnąca wyposażona w zęby. Tarcze przeznaczone do cięcia różnych materiałów mają różną liczbę zębów. Niektórzy producenci oferują też tarcze uniwersalne.

 

Wyrzynarki umożliwiają krzywoliniowe cięcie różnych materiałów, wycinanie otworów o dużej średnicy. Podstawowym elementem wyrzynarki jest brzeszczot, który podczas pracy wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, a w niektórych modelach – dodatkowo ruch oscylacyjny. Częstotliwość skoków jest regulowana elektronicznie, zależnie od rodzaj

fot. Black&Decker

2925 zł
Młot udarowo-obrotowy DH40MEY
Młot udarowo-obrotowy DH40MEY
Hikoki Power Tools Polska
1269 zł
Akumulatorowa piła taśmowa CB18DBL
Akumulatorowa piła taśmowa CB18DBL
Hikoki Power Tools Polska
763 zł
Wyrzynarka CJ160VA
Wyrzynarka CJ160VA
Hikoki Power Tools Polska
981 zł
Akumulatorowa pilarka tarczowa C18DBAL
Akumulatorowa pilarka tarczowa C18DBAL
Hikoki Power Tools Polska
3289 zł
Przecinarka spalinowa CM75EBP
Przecinarka spalinowa CM75EBP
Hikoki Power Tools Polska
350.55 zł
Gilotyna do paneli Wolfcraft VLC 800
Gilotyna do paneli Wolfcraft VLC 800
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna
1368 zł
Kosiarka bębnowa StaySharp Max
Kosiarka bębnowa StaySharp Max
FISKARS POLSKA