Co za ile Co za ile

Ile kosztuje oczko wodne?

Ile kosztuje oczko wodne?

Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie polietylenowe (PE), PVC, z syntetycznego kauczuku (EPDM) oraz z etyleno-kopolimeru (ECB). Większość z nich ma kolor czarny. Chroni on wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Polietylen – folia polietylenowa jest tania, ale niestety mało trwała. Należy stosować przeznaczoną do oczek wodnych folię czarną.

PVC – folia jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie. Produkowana jest w grubości od 0,4 do 1,5 mm, a sprzedawana z roli lub w płachtach wykonywanych na zamówienie. Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe, a także ozdobione wzorem kamieni. Ponieważ folia dość łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, wskazane jest umieszczenie pod nią specjalnej włókniny.

EPDM – jest najtrwalsze spośród dostępnych na rynku folii do wykonywania oczek wodnych. Produkowane jest w kolorze czarnym. EPDM jest bardzo trwałe, elastyczne i rozciągliwe. Jest mrozoodporne i odporne na promienie UV. Folia jest dostępna w sklepach ogrodniczych z beli o szerokości 170-760 cm. Folię można też zamówić pod wymiar.

Gotowe formy – wytwarzane są z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Dostępne kolory to czarny i turkusowy. Niektórzy producenci wykonują formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię. Formy mają bardzo zróżnicowaną wielkość oraz kształty. Ich boki są tak wyprofilowane, że na różnych głębokościach powstają półki, na których można umieścić rośliny. Formy są lekkie i łatwe w transporcie. Jedynym utrudnieniem przy budowie stawu jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go.

Fontanna

Większość zestawów fontannowych jest wyposażona w odpowiedni filtr, umieszczany wraz z pompą we wspólnej obudowie. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu. Producenci dbają o to, aby obudowy filtrów były możliwie małe i aby łatwo było ukryć je w otaczającej staw roślinności. Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody zależy od rodzaju dyszy. Najczęściej spotyka się dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe, kaskadowe. Wiele fontann ma dysze obrotowe oraz podświetlenie wody – białe lub wielokolorowe. Do funkcjonowania fontanny niezbędna jest pompa. Dostępne są w handlu urządzenia o różnej wydajności i różnej wysokości podnoszenia słupa wody. Dzięki temu można dobrać fontannę odpowiadającą naszym potrzebom. Nowoczesne pompy charakteryzuje niewielki pobór mocy.

fot. Oase


Ile kosztuje oczko wodne?

Koszt oczka wodnego zależy głównie od jego wielkości i ceny użytych materiałów (folia, mata, wykładzina, glina, beton lub gotowa forma oraz piasek, kruszywo i kamienie do wykończenia brzegów i dna oczka). Zazwyczaj koszt ten wynosi min. 500 zł za każdy metr kwadratowy zbiornika (najmniej zapłacimy, jeśli do budowy oczka użyjemy gotowej formy).

Koszt materiałów:
folia PVC – 12–20 zł/m2;
wykładzina z kauczuku syntetycznego – od 40 zł/m2;
gotowa forma – 150–4000 zł;
filtr zewnętrzny – od 1000 zł;
pompa – 200–2000 zł.

Oczko wodne z wykładziny
EPDM, o dł. 5 m, szer. 3 m i głęb. do 1,5 m, z szerokimi plażami i kamienną kaskadą o wys. 2 m.

Całkowity koszt obiektu (wraz z wyposażeniem i roślinami): 20 000 zł.

CENA BRUTTO

3499 zł
Szklarnia Alu F6
Szklarnia Alu F6
GUTTA POLSKA
3399 zł
Szklarnia Alu F5
Szklarnia Alu F5
GUTTA POLSKA
2499 zł
Szklarnia Alu F3
Szklarnia Alu F3
GUTTA POLSKA
2699 zł
Szklarnia Alu F4
Szklarnia Alu F4
GUTTA POLSKA
1999 zł
Szklarnia Alu F2
Szklarnia Alu F2
GUTTA POLSKA
5599 zł
Grill KEG
Grill KEG
Agrimpex Griluj i Gotuj
1999 zł
Grill Royal 320
Grill Royal 320
Agrimpex Griluj i Gotuj
2299 zł
Grill Royal 340
Grill Royal 340
Agrimpex Griluj i Gotuj
Kalkulator ogrodzeń działek i posesji
Kalkulator ogrodzeń działek i posesji Kalkulator ogrodzeń pomaga skomponować kompletne ogrodzenie. System obliczy ilość elementów ...
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów