Co za ile Co za ile

Koszt wykonania ściany z keramzytobetonu

Koszt wykonania ściany z keramzytobetonu

Keramzytobeton otrzymuje się zastępując w mieszance betonowej kruszywo keramzytem. Produkuje się z niego pustaki i bloczki, pojawiły się również ich "cieplejsze" odmiany z wkładkami ze styropianu.

Pustaki mają zastosowanie jako elementy konstrukcyjne (pustaki ścienne, bloczki fundamentowe, nadproża i elementy stropowe), a niektórzy producenci oferują taki asortyment, który pozwala na wybudowanie konstrukcji budynku w całości.

Zalety. Możliwość wybudowania całego domu w jednym systemie. Przegroda jednowarstwowa może charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, akustyczną i przepuszczalnością pary wodnej. Ściany można tynkować w dowolnym terminie i każdym rodzajem tynku. Prosta obróbka oraz montaż na pióro i wpust.

Słabe punkty. Konieczność stosowania droższych zapraw ciepłochronnych dla zachowania izolacyjności termicznej ściany jednowarstwowej. Mokra technologia, czyli wymaga przerwy technologicznej, niezbędnej do osuszenia ścian.

fot. Weber Leca

 

Koszty wykonania ścian:

Przy analizowaniu kosztów ścian zewnętrznych z poszczególnych materiałów trzeba wziąć pod uwagę całkowity koszt postawienia ściany na gotowo, a więc z uwzględnieniem nie tylko samego muru, ale również ocieplenia oraz elewacji (co szczególnie ma znaczenie w przypadku ścian trójwarstwowych). Można nie uwzględniać tynków wewnętrznych, bo niezależnie od rodzaju materiału na mury ich wykonanie i koszt będą podobne. Ogólnie przyjmuje się, że koszt postawienia ścian stanowi tylko 10-15% ogólnych wydatków na budowę domu. Różnice w kosztach zakupu materiałów są bardzo niewielkie i zależą w dużej mierze od tego jakie ceny wynegocjujemy u dostawcy - najczęściej najbliższej hurtowni budowlanej, w której będziemy zaopatrywać całą budowę.

Ocieplenie 1m2 ściany styropianowej metodą lekką mokrą kosztuje najczęściej 100-120 zł. W tym 55-80 zł to koszt materiałów (styropian grubości 15 cm, zaprawa klejowa, siatka, grunt, tynk cienkowarstwowy) i od ok. 40 zł za robociznę/m2. Ceny mogą się różnić w zależności od regionu kraju. Na ich wysokość koszt samego styropianu wpływa nieznacznie (płyta 15-centymetrowa jest o kilka procent droższa od 12-centymetrowej i nieco tańsza od 20-centymetrowej). Większe znaczenie ma tynk - silikatowy będzie droższy od akrylowego.

Przegrody jednowarstwowe

Na ich koszt w pewnym stopniu rzutuje konieczność postawienia odpowiednio grubych ścian fundamentowych. W przypadku zastosowania standardowych materiałów - beton komórkowy lub ceramika poryzowana - zapłacić trzeba 170-200 zł/m2. Użycie pustaków ceramicznych z wkładkami z wełny mineralnej zwiększa wydatek o 70-90 zł.

Przegrody dwuwarstwowe

Ściany z ceramiki, silikatów albo betonu komórkowego, ocieplone styropianem o grubości 20 cm i wykończone tynkiem cienkowarstwowym, to koszt 150-200 zł/m2.

Przegrody trójwarstwowe

Ich budowa jest najdroższa z uwagi na wyższą - w porównaniu z konstrukcjami dwuwarstwowymi - cenę warstwy elewacyjnej. W zależności od wybranego na nią materiału, za jeden metr kwadratowy takiej przegrody zapłacimy 200-350 zł. Wykonanie ścianki osłonowej z klinkieru najbardziej podnosi koszty inwestycji.

3 zł
Pustak stropowy TERIVA
Pustak stropowy TERIVA
Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna
5 zł
Bloczek fundamentowy keramzytowy
Bloczek fundamentowy keramzytowy
Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna
2 zł
Bloczek betonowy fundamentowy pełny i otworowy
Bloczek betonowy fundamentowy pełny i otworowy
Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna
40.59 zł
Bloczek ścienny
Bloczek ścienny
Hotblok S.A.
8.43 zł
Pustak z keramzytu podstawowy 600
Pustak z keramzytu podstawowy 600
TERMAT SYSTEM
6.09 zł
Pustak z keramzytu działowy 18
Pustak z keramzytu działowy 18
TERMAT SYSTEM
Kalkulator współczynnika przenikania ciepła dla pustaków Porotherm
Kalkulator współczynnika przenikania ciepła dla pustaków Porotherm Warstwy przegrody należy dobrać tak, by współczynnik U nie przekraczał wartości 0,23 ...
Kalkulator kosztów wybudowania ścian w systemie HOTBLOK
Kalkulator kosztów wybudowania ścian w systemie HOTBLOK Kalkulator pozawala oszacować koszt wybudowania ściany jednowarstwowej z bloków z keramzytobetonu ...
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów