Rodzaje i funkcje listew i profili przypodłogowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rodzaje i funkcje listew i profili przypodłogowych

W sąsiedztwie ścian, w miejscach zmiany poziomu podłogi, na progach, przy schodach oraz nad dylatacjami konieczne jest stosowanie specjalnie ukształtowanych listew i profili. Można kupić listwy i profile z drewna, laminowane, z masy (kolorowej lub imitującej drewno), aluminiowe w różnych odcieniach (naturalny, złoty, brązowy).

Wszystkie listwy i profile są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dostosowanych do wzorów i kolorów różnych typów posadzek.
Listwy przypodłogowe służą do przykrywania styków ścian i podłóg. Mogą być proste lub profilowane. Listwy drewniane mają najczęściej kształt ćwiartki walca; przybija się je do posadzki gwoździami. Tak zwane listwy cokołowe mają często górne krawędzie ozdobnie wyprofilowane.

Można też kupić listwy kątowe, których powierzchnia pionowa przylega do ściany, a pozioma do podłogi (pod pochyłą częścią listwy tworzy się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać do poprowadzenia przewodów). Do podłóg pływających używane są ozdobne, profilowane listwy z PVC lub MDF z pokryciem z folii ozdobnej. Listwy takie przyklejane są do ściany (nie wolno przybijać ich do podłogi) lub mocowane na przykręcanych uchwytach.

Listwy progowe służą do przykrywania miejsc styku podłogi z drewna lub paneli z innymi rodzajami posadzek (np. z kamienia lub terakoty).

Profile dylatacyjne służą do maskowania dylatacji w posadzkach (koniecznych w dużych pomieszczeniach).
Profile krawędziowe są przeznaczone do wykańczania podłóg układanych na schodach.

fot. otwierająca: Effector

aktualizacja: 2015-10-19 09:30:24
2
Rankingi
Przeczytaj również
2410.63 zł
2711.96 zł
3013.29 zł
minimalna
średnia
maksymalna
Cena brutto [zł] z VAT 23%
Jednostka miary zł/

dom*

* wycena wszystkich elementów systemu rynnowego dla domu o powierzchni dachu 204 m2 Projekt budowlany domu jednorodzinnego TYMEK B; Pracownia HORYZONT

5
8
10
12
15
20
30
40
50
Tapetowanie - stawki wykonawców
Budowa
Remont
zł/

m2

Jednostka miary
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!