Drzwi stalowe, antywłamaniowe i przeciwpożarowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Drzwi stalowe, antywłamaniowe i przeciwpożarowe

Drzwi antywłamaniowe mają najczęściej ramę ze stalowych kształtowników, wzmocnioną dodatkowo: prętami ze stali hartowanej, kratą, profilowaną blachą. Rama jest obustronnie pokryta blachą stalową ocynkowaną (pojedynczą lub podwójną) gładką lub wytłaczaną, ewentualnie grubą płytą wiórową.

Drzwi stalowe

Drzwi stalowe stosuje się jako wejściowe do budynku. Mają ramę z drewna lub stalowych kształtowników pokrytą obustronnie płytami stalowymi lub aluminiowymi o grubości 0,5-0,6 mm. Płyty dekoracyjne mogą być wytłaczane lub gładkie, malowane albo oklejone folią imitującą drewno. Płyty gładkie są często pokryte płycinami z twardej płyty pilśniowej. Wypełnieniem jest sztywna pianka poliuretanowa, która stanowi jednocześnie izolację cieplną.

Drzwi antywłamaniowe i przeciwpożarowe

Drzwi antywłamaniowe, o zwiększonej odporności na włamanie (klasy C), muszą być wyposażone w następujące elementy:

  • zamek główny wpuszczany z wkładką na klucz – dorabiany na podstawie karty kodowej dostarczanej z drzwiami,
  • zamek dodatkowy, np.: z zapornicą i gałką od wewnątrz,
  • klamkę i uchwyt z tarczami,
  • zawiasy czopowe z osłonami,
  • kotwy ścienne do mocowania ościeżnicy,
  • bolce przeciwwyważeniowe,
  • osłonę otworu zaczepowego.

Zamek podstawowy i zamki dodatkowe mogą być zastąpione jednym zamkiem wielopunktowym.

Zaletą montażu atestowanych drzwi antywłamaniowych jest możliwość uzyskania zniżki w ubezpieczeniu mieszkania w granicach 10-30% w wiodących na rynku firmach ubezpieczeniowych.

Drzwi mogą też zapewnić okresową ochronę przed ogniem i umożliwić ewakuację ze strefy zagrożonej pożarem.

Zdefiniowane jest to jako szczelność ogniowa i izolacyjność ogniowa, którą może zapewnić przegroda przez określoną ilość czasu (od 30 do 120 minut) i potwierdzone Certyfikatem wydanym przez ITB. Drzwi mogą być klasyfikowane w jednej lub w dwóch kategoriach jednocześnie (klasa E lub EI z odpowiednim oznaczeniem liczbowym od 30 do 120). Przegrody tego rodzaju mogą być projektowane jako pełne lub przeszklone o konstrukcji ramowej (z profili aluminiowych lub stalowych).

Rozwiązanie takie rzadko spotykane jest w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, natomiast konieczne w budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej. Drzwi mogą też pełnić funkcję ochrony przed włamaniem i ogniem jednocześnie, a producenci oferują je pod nazwą antywłamaniowo-ognioodpornych.

fot. otwierająca: Wiśniowski

aktualizacja: 2017-05-23 08:15:23
2
Rankingi
Przeczytaj również
2410.63 zł
2711.96 zł
3013.29 zł
minimalna
średnia
maksymalna
Cena brutto [zł] z VAT 23%
Jednostka miary zł/

dom*

* wycena wszystkich elementów systemu rynnowego dla domu o powierzchni dachu 204 m2 Projekt budowlany domu jednorodzinnego TYMEK B; Pracownia HORYZONT

5
8
10
12
15
20
30
40
50
Tapetowanie - stawki wykonawców
Budowa
Remont
zł/

m2

Jednostka miary
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!