Walka ze smogiem, pompy ciepła, filozofia zero waste - co je łączy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Walka ze smogiem, pompy ciepła, filozofia zero waste - co je łączy?

Walcząc ze smogiem możemy zapewnić sobie zdrowszy klimat i zaoszczędzić na rachunkach. Każdy z nas na swój sposób.

aktualizacja: 2022-02-07 13:35:48

Świat może nie zaczyna się od śmieci, ale na śmieciach - lub przez śmieci - może się skończyć. To już nie katastroficzna wizja, ale rzeczywistość, które dzieje się tu i teraz i której jesteśmy uczestnikami, nie obserwatorami. By to zmienić, musimy najpierw zmienić swoją filozofię - tok rozumowania. Bo to od każdego z nas zależy, czy Natura pokaże nam drugą czerwoną kartkę, a trzyma już ją w dłoni, ogłaszając: game over!

Ruch zero waste

Czy jesteśmy na to gotowi? Z raportu "Niezrównoważeni - zero/less waste" opracowanego przez IQS na podstawie badania zachowań Polaków wynika, że za zanieczyszczone powietrze, niewystarczające zasoby wody pitnej, chemię w jedzeniu oraz górę zalewających nas śmieci i to głównie plastikowych, oskarżamy przemysł i producentów rolnych. Ale jednocześnie aż 83 proc. z nas wierzy, że nasze codzienne wybory i starania mają wpływ na środowisko. Na fali tego przekonania rośnie w Polsce w siłę ruch zero waste.

- Zmiana stylu życia Polaków widoczna jest również w wyborach dotyczących systemów grzewczych instalowanych w domach, zarówno nowych jak i tych, które poddawane są modernizacji. Wyniki sprzedaży pomp ciepła w 2019 r. w Polsce wykazały wzrost o 62 proc. w stosunku do roku 2018 r. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszą się tzw. domy bez rachunków, czyli domy z instalacją pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu wentylacji z rekuperacją - podkreśla Magda Turecka, Ekspert marki NIBE.

Bo zero waste to także walka z marnotrawstwem takich zasobów jak energia elektryczna czy ciepło. W przypadku walki ze smogiem kluczowe znaczenie ma wymiana pieców-kopciuchów na ekologiczne, czyli korzystające z odnawialnych źródeł energii, a także przejście z pozycji klienta elektrowni w rolę producenta własnej energii, czyli zainstalowanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Oczywiście największy skutek - i dla klimatu, i dla naszej kieszeni - przyniesie działanie kompleksowe, np. stworzenie nieruchomości określanej mianem domu bez rachunków czyli z instalacją pompy ciepła, panelami fotowoltaicznymi oraz systemem wentylacji z rekuperacją. Jak podkreśla Magda Turecka, Ekspert marki NIBE, będzie to w sposób niepodważalny duży wkład w trwałą likwidację smogu, walkę z globalnym ociepleniem, ale także zyskowna inwestycja i oszczędność długofalowa.

Walka ze smogiem

Na szczęście w tej walce nie jesteśmy osamotnieni. Za walkę ze smogiem coraz bardziej na serio bierze się zarówno państwo (rząd) jak i samorządy. Na każdym z rozpoznanych trzech frontów możemy więc liczyć także na finansowe wsparcie własnych działań, choć niezależnie od tego powinniśmy wszelkimi dostępnymi sposobami naciskać na podmioty publiczne w celu intensyfikowania walki ze smogiem.

Jak można się domyślać, największe działa a więc w ślad za tym pieniądze na dofinansowanie skierowane są na walkę z niską emisją. Temu służy rządowy program Czyste Powietrze, z którego w najbliższych latach z samych tylko pieniędzy europejskich pójdzie 8 mld euro, głównie na wymianę kotłów spalających węgiel na produkujących energię metodami ekologicznymi. Skorzystać więc może praktycznie każdy, tym bardziej, że do tej pory z tych ogromnych pieniędzy wydane zostało zaledwie 2 proc., a w najbliższym czasie program zostanie zmieniony pod kątem zwiększenia łatwości i tempa przyznawania dotacji.

Z Czystego Powietrza można m.in. pozyskać środki na zakup oraz montaż pompy ciepła NIBE produkowanej przez firmę NIBE-BIAWAR. W ramach walki z wysoką emisją w tym roku nadal możemy uzyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej - rządowy program Mój Prąd. NIBE-BIAWAR w swojej ofercie zielonych produktów ma też oczywiście kolektory słoneczne.

Szwedzka dotacja do pomp ciepła

Jednak prawdziwą gratką jest rozpoczęta 2 marca i trwająca do końca maja lub do wyczerpania zapasów dopłata do zakupu pomp ciepła NIBE. W ramach Szwedzkiej Dotacji można uzyskać do 10 tys. zł na zakup ekologicznego systemu z pompą ciepła, rekuperatorem oraz systemem fotowoltaicznym. Promocją objętych jest 200 sztuk gruntowych pomp ciepła NIBE oraz 200 sztuk powietrznych pomp ciepła NIBE.

Co ważne, Szwedzką Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd. Ze Szwedzkiej Dotacji można skorzystać w sześciu prostych krokach, które opisane są na stronie internetowej www.szwedzkadotacja.pl. Liczy się czas, bo po trzech tygodniach trwania promocji zarezerwowanych jest łącznie ponad 230 pomp ciepła NIBE.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!