Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Siemens patrzy w przyszłość

Rok 2040. Automatyka, robotyka i sztuczna inteligencja. Choć brzmi to jak prolog filmów sci-fi, współczesny świat zmierza właśnie w tym kierunku. W ubiegły piątek w kinie Iluzjon w myśl hasła Człowiek i technologia 2040 odbyła się już 5. jubileuszowa gala konkursu organizowanego przez markę Siemens, Future Living Award.

Siemens patrzy w przyszłość
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. Inteligentny sprzęt AGD
www.siemens-home.bsh-group.com
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. Inteligentny sprzęt AGD
www.siemens-home.bsh-group.com
Dane kontaktowe:
22 572 76 00
Al. Jerozolimskie 183, 02-222 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

23 marca 2040 roku

Podczas finałowej gali konkursu Future Living Award goście zostali zabrani w wyjątkową podróż… podróż w przyszłość. Scena warszawskiego Iluzjonu odegrała rolę wehikułu czasu. W trakcie swojego wykładu dr Krystyna Łuczak-Surówka zabrała publiczność do nowego świata, roztaczając przed widzami wizję inteligentnej przyszłości.

W gronie znamienitych prelegentów znalazła się także Zuzanna Skalska, która dowcipnie i przekornie opowiadała o SMARTkatym domu. Porównała go nawet do nastolatka, który choć młody, uważa, że pozjadał wszystkie rozumy, tylko dlatego, że został wyposażony w najnowsze technologie. Natomiast dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska w wystąpieniu pod tytułem Future Living with AI opowiadała o rozwoju sztucznej inteligencji, o botach i robotach humanoidalnych z perspektywy badacza naukowego, filozofa i człowieka.

Finałowa gala konkursu Future Living Award

Wszystkie przemówienia okazały się bardzo inspirujące i skłaniające do głębokiej refleksji na temat przyszłości.

Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród dla zwycięskich prac w konkursie Siemens Future Living Award zatytułowanym Człowiek i technologia 2040.

- "W tegorocznej edycji konkursu zadanie polegało na próbie odpowiedzi na nurtujące chyba nas wszystkich pytania: Jak wygląda przyszłość? Jak rozwinie się technologia i jak w tym wszystkim odnajdzie się człowiek? Przed laureatami postawiono ogromne wyzwanie – przedstawienie projektu zatytułowanego "Dzień w 2040". Projektowanie przyszłości, przewidywanie trendów w oparciu o istniejące tendencje, obserwowanie rozwoju nowych technologii i śledzenie dokonań naukowych to wymagająca i czasochłonna praca. Trzeba podkreślić, że wszystkie zgłoszenia w konkursie były wyjątkowe. A wyłonienie zwycięzców okazało się po raz kolejny niezwykle trudne" – komentuje przewodnicząca jury, dr Krystyna Łuczak-Surówka.

Przyznane nagrody

Dopiero po całodniowych obradach komisji udało się wybrać 3 zwycięzców oraz zdecydować o przyznaniu 3 wyróżnień. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymała Anna Jaroszewicz za projekt "Meet Me. Analog School". Kolejne dwa miejsca to prace odpowiednio: Miłosza Cichonia i trzyosobowego zespołu w składzie: Maciej Głowacki, Olga Kozłowska i Ryszard Piskorski. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Aleksandra Laudańska, Agnieszka Mróz oraz Jakub Kojder z Kubą Gielatem. W tym roku organizator gali, marka Siemens przyznała także nagrodę specjalną – dla Agnieszki Laudańskiej za jej przedstawienie przyszłości w "Cześć. Jestem Majka". Zwycięskie prace zostały uroczyście ogłoszone na gali, a kopertę z nazwiskiem zwycięzcy wniósł na scenę wyjątkowy gość przybyły prosto z… kosmosu - łazik marsjański z Politechniki Łódzkiej.

Laureaci nagród

Po zakończeniu części oficjalnej prowadzący wydarzenie, Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych do korzystania z wielu atrakcji: nowej aplikacji VR’owej, dzięki której można było przenieść się do świata kuchni Siemens, do odwiedzenia kosmicznego namiotu sferycznego, a także do obejrzenia i przetestowania urządzeń z technologią Home Connect.

- "Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które dzięki marce Siemens dostępne jest już dziś. Zaledwie kilka lat temu zdalne sterowanie urządzeniami w gospodarstwie domowym była zwyczajnie mrzonką. Teraz jest to możliwe. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to posiadanie kontroli nad AGD, możliwość skorzystania z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń, to zyskanie dostępu do informacji o sprzęcie, to korzystanie z bazy przepisów, w której pojawiają się coraz to nowe receptury – to kompleksowe narzędzie, które umożliwia zarządzanie domem na odległość" – opowiada Rafał Rudziński, Członek Zarządu firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Partnerami wydarzenia były czołowe polskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Białostocka, Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska.

źródło i zdjęcia: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.