Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zrobić pasek pod sufitem w czasie malowania?

W trakcie malowania ścian, pomiędzy sufitem a ścianą tworzy się granica kolorów, trudna do idealnego wykończenia. Precyzyjne malowanie może niekiedy nie przynosić oczekiwanych rezultatów ze względu na nierówności ścian. By niedoskonałości wykonania nie raziły oka, zwykło się zostawiać na górze ściany pas w kolorze sufitu, przenosząc tym samym trudną do wykończenia granicę barw, kilka centymetrów niżej.

Jak zrobić pasek pod sufitem w czasie malowania?
MAGNAT Systemy dekoracyjne MAGNAT STYLE
www.magnatfarby.pl
MAGNAT Systemy dekoracyjne MAGNAT STYLE
Dane kontaktowe:
801 500 801
Chłodna 51, 00-867 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pasek pod sufitem w czasie prac malarskich

Pozostawiony pas może ukryć nierówności sufitu lub w przypadku wysokich pomieszczeń stosuje się go również do optycznego obniżenia pomieszczenia. W pierwszym przypadku pasek nie powinien być większy niż 2-3 cm, przy tworzeniu wrażenia obniżonego sufitu powinien on być indywidualnie dopasowany, ale średnio jest to ok 10 cm.

Pas taki możemy wykonać na kilka sposobów:

  • Taśma malarska

Malowanie rozpoczynamy od dokładnego pokrycia farbą sufitu, miejsc styku ścian z sufitem oraz ścian (kilka centymetrów poniżej sufitu). Gdy farba wyschnie, bardzo dokładnie naklejamy taśmę. Najlepiej by taśma była szerokością dostosowana do szerokości paska, jaki chcemy zostawić. Jeśli pas ma być szerszy, za pomocą ołówka i poziomicy rysujemy orientacyjnie linię, do której przyklejamy krawędź taśmy. Ścianę pokrywamy farbą od podłogi do taśmy, pamiętając o tym by pomocniczą taśmę usunąć przed całkowitym wyschnięciem farby (ok 1h po zakończeniu malowania).

  • Wałek z dystansem

W celu namalowania idealnie równo odcinającej się płaszczyzny, można wykorzystać specjalny wałek. Jego konstrukcja umożliwia malowanie z odcięciem. Wałek taki ma na rączce zamocowany specjalną dźwignię z ogranicznikiem, który pozwala precyzyjnie prowadzić narzędzie i tym samym malować proste linie.

Malowanie ściany wałkiem

  • Sztukaterie

Przestrzeń pomiędzy sufitem a ścianą można zamaskować sztukateryjną listwą ozdobną. Jest to rozwiązanie pasujące tak do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Na rynku dostępne są listwy dekoracyjne o różnym charakterze i stylu. Wykonane są z gipsu, styropianu lub poliuretanu. Po pomalowaniu ścian i sufitów listwę także malujemy i mocujemy pod sufitem za pomocą odpowiedniego kleju.

Sztukateria w sypialni

Dokładne i piękne wykończenie jest bardzo ważnym elementem estetyki wnętrza. Miejsca styku kolorów i ich precyzja ma kluczowe znaczenie w ostatecznej ocenie jakości aranżacji przestrzeni. Przed rozpoczęciem prac remontowych należy przemyśleć, który ze sposobów odcinania barw jest dla nas najodpowiedniejszy, by już na wstępie przygotować sobie potrzebne narzędzia i właściwie zaplanować kolejność prac.

źródło i zdjęcia: Magnat