Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Panele na rąbek stojący

Jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie jest blacha na tzw. rąbek stojący. Pomimo upływu czasu jest ona nadal bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Panele na rąbek stojący można układać zarówno na dachach wentylowanych, jak i z pełnym deskowaniem.

Panele na rąbek stojący
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
pruszynski.com.pl
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
Dane kontaktowe:
22 738 60 00
Sokołowska 32b, 05-806 Komorów, Sokołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bardzo ważnym etapem, jeżeli chodzi o prawidłowy montaż i estetykę dachu, jest przygotowanie konstrukcji pod układanie paneli. Pozwala to na uniknięcie niepożądanych efektów w postaci pofalowań na pokryciu dachu. Jak zatem poprawnie przygotować konstrukcję do położenia paneli na rąbek stojący, szczególnie kiedy zdecydowaliśmy się na dach pokryty papą o pełnym deskowaniu?

Konstrukcja dachu ma znaczenie

Dla dachów z pełnym deskowaniem idealną konstrukcją pod montaż paneli na rąbek stojący jest ta wykonana z łat i kontrłat. Przed rozpoczęciem budowy konstrukcji należy wykonać obróbkę rynnową. W tym przypadku można zastosować rozwiązanie z dwoma pasami nadrynnowymi. Pierwszy pas nadrynnowy montujemy, zanim zaczniemy tworzenie konstrukcji z kontrłat i łat.

Prawidłowe zamontowanie pierwszego pasa jest o tyle ważne, że będzie on odprowadzał skropliny bezpośrednio z papy do rynny. Dlatego przed przybiciem pasa do dachu, wsuwamy go bezpośrednio pod papę i mocujemy za pomocą gwoździ.

Ostatnim krokiem przed położeniem pokrycia dachu na konstrukcji jest zamontowanie deski szczytowej na skraju połaci. Stanowi ona bazę dla obróbek krawędziowych, takich jak wiatrownice czy obróbki przyścienne. Do niej również mocowane będą skrajne panele. Listwa musi być zamontowana prostopadle do okapu, który będzie stanowił pozycję wyjściową do montażu pozostałych paneli na rąbek stojący.

Wymiary przy ruszcie drewnianym:

  • kontrłaty o wymiarach 19 x 40 mm lub 20 x 60 mm
  • łaty o wymiarach 30 x 60 mm (panele 300 mm) lub 40 x 70 mm (panele 500 mm)
  • drewno powinno być zaimpregnowane co najmniej kl. II

Źródło: inplusPR

Więcej