Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pro-Vent o wentylacji w domach energooszczędnych i pasywnych

Budujesz dom pasywny lub niskoenergetyczny i zastanawiasz się jakie urządzenia wybrać by cieszyć się niskimi rachunkami za eksploatację? W tym artykule dowiesz się dlaczego warto postawić na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną oraz na co zwracać uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej.

Pro-Vent o wentylacji w domach energooszczędnych i pasywnych
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
www.pro-vent.pl
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna, 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budynki energooszczędne i pasywne – krótka charakterystyka

Przepisy prawa budowlanego i przywołanego w nim rozporządzenia wymagają od inwestorów zwracania coraz większej uwagi na energochłonność swoich inwestycji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obiekty niskoenergetyczne, a nawet pasywne.

Budynki niskoenergetyczne to takie, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza wartości 60-70 kWh/m2/rok.

Co to oznacza w praktyce?

  • Przedstawiając to obrazowo, do ogrzania budynku o powierzchni 150 m2 takiego domu teoretycznie moc 5 typowych suszarek do włosów, przy założeniu że cała moc pobierana przez suszarki jest dostarczana do powietrza nawiewanego.
  • Budynki pasywne, natomiast mają sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie większe niż 15 kWh/m2/rok, a więc zgodnie z naszym przykładem budynek pasywny można teoretycznie ogrzać tylko jedną suszarką. Wentylacja w budynkach pasywnych i niskoenergetycznych

Budownictwo energooszczędne to budownictwo szczelne, stąd zapotrzebowanie na energię grzewczą jest aż tak małe. Niestety, innym ważnym rezultatem wysokiej szczelności jest fakt, że wentylacja grawitacyjna w takich budynkach nie ma prawa działać. Stoi ona zresztą w sprzeczności z założeniami budowy budynku mało energochłonnego. Z tego względu także wentylacja hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bezpośredni napływ powierza zewnętrznego generuje większe straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacyjne.

Zapewnienie świeżego powietrza i niskich kosztów

Aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza, dotrzymując parametrów budownictwa energooszczędnego, konieczna jest wentylacja mechaniczna z najwyższej klasy odzyskiem ciepła oraz niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Przy jednakowym strumieniu powietrza wentylacyjnego, wykorzystanie wysokosprawnej centrali do odzysku ciepła może zapewnić nawet 5 razy niższe zapotrzebowanie na moc grzewczą niż w przypadku braku odzysku ciepła. Aby zminimalizować wykorzystanie energii elektrycznej, ważne jest aby wybierać centrale wyposażone w nowoczesne wentylatory z silnikami prądu stałego.

Dla przykładu z 1kWh energii elektrycznej pobieranej przez wentylatory, przy spełnieniu wysokiego odzysku ciepła, można dostarczyć nawet około 17kWh energii do powietrza nawiewanego. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest jak najbardziej opłacalna, a wręcz optymalna.

Czym powinna charakteryzować się centrala wentylacyjna przeznaczona do budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego?

  • wysoki realny odzysk ciepła z powietrza usuwanego (najlepiej z wymiennikiem przeciwprądowym),
  • ciche wentylatory wyposażone w silniki prądu stałego,
  • wysoka odporność na zamarzanie,
  • możliwie najkrótsze okresy załączania nagrzewnicy wstępnej przy ujemnych temperaturach zewnętrznych,
  • szczelny, automatyczny bypass wymiennika ciepła.

źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne