Co za ile Co za ile

Koszt wykonania ściany z betonu komórkowego

Koszt wykonania ściany z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest materiałem o porowatej strukturze i dobrych właściwościach termoizolacyjnych. W skomplikowanym procesie technologicznym otrzymuje się produkty o różnych odmianach.

Materiały o mniejszej gęstości objętościowej (np. odmiana 300) są lżejsze i mają lepszą izolacyjność termiczną niż te o większej gęstości (np. odmiana 700). Z betonu komórkowego buduje się zewnętrzne ściany jedno- i dwuwarstwowe. By zachować normową izolacyjność termiczną określoną dla ścian jednowarstwowych wznosi się je z bloczków grubości 36,5 lub 40 cm, muruje na zaprawę ciepłochronną, a następnie tynkuje.

Zalety.Technologia prosta w wykonawstwie. Do obróbki elementów nadają się podstawowe narzędzia do cięcia. Niewielki ciężar materiału sprzyja skracaniu czasu budowy. Duża dokładność wymiarowa elementów zmniejsza ilość zużywanej zaprawy, a postawiona ściana od razu ma idealne podłoże pod tynki. Taka przegroda ma dobrą zdolność do kumulacji ciepła. Ściany z betonu komórkowego są przepuszczalne dla pary wodnej.

Słabe punkty.Wysoka nasiąkliwość, która może powodować zmniejszenie wytrzymałości elementów. Konieczność składowania elementów pod zadaszeniem oraz ich podatność na uszkodzenia podczas transportu.

fot. Bruk-Bet

Koszty wykonania ścian:

Mówiąc o kosztach, warto się zastanowić nie tylko nad tym ile wynoszą dla odmiennych ścian, ale również – skąd biorą się różnice.

Ściany jednowarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 160–210 zł.
Koszty różnych materiałów są następujące:
- 100 zł – beton komórkowy;
- 140 zł – pustaki poryzowane;
- 10–13 zł – zaprawa ciepłochronna;
- 6 zł – zaprawa klejowa do murowania na cienkie spoiny;
- 25 zł – tradycyjny tynk zewnętrzny (wraz z nałożeniem).

Za robociznę zapłacimy zaś ok. 30 zł. Wielu wykonawców nie chce jednak budować ścian na cienkie spoiny, bo wymaga to dużej staranności.

Zdecydowaną większość kosztów stanowi w tym przypadku sam materiał.

Ściany dwuwarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 190–220 zł.
Koszty warstwy konstrukcyjnej są następujące:
- 60–70 zł/m2 za ścianę z silikatów, pustaków ceramicznych lub ewentualnie betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3, różnice w cenie tych materiałów są nieznaczne;
- ok. 30 zł/m2 za robociznę.

Natomiast ocieplenie najpopularniejszą metodą lekką mokrą z użyciem styropianu kosztuje:
- ok. 20 zł/m2 za styropian grubości 15 cm;
- ok. 35 zł/m2 za pozostałe elementy – klej, kołki, siatka, tynk cienkowarstwowy itd.;
- 30–35 zł/m2 za robociznę wraz z wykonaniem tynku cienkowarstwowego.

W tym przypadku na koszty można rozdzielić na dwie części – warstwa konstrukcyjna oraz ocieplenie z tynkiem cienkowarstwowym. Część inwestorów decyduje się nawet na ocieplenie dopiero w kolejnym sezonie, wówczas wydatki są mniej odczuwalne. Warto zauważyć, że na ostateczny koszt ocieplenia zdecydowanie większy wpływ ma cena pozostałych elementów, a nie styropianu, oszczędzanie na jego grubości nie ma więc sensu.

Wykonanie ścian ocieplonych wełną mineralną będzie droższe, bo trzeba użyć specjalnych płyt z twardej wełny mineralnej, które są 2–3-krotnie droższe od styropianu fasadowego, ponadto kołki mocujące muszą mieć rdzeń stalowy, bo wełna jest znacznie cięższa (do styropianu wystarczają kołki z samego tworzywa sztucznego). Wełna mineralna, co prawda staniała, ale dotyczy to raczej miękkich odmian, które często można kupić w cenie ok. 100 zł/m3, a taka wełna nie nadaje się do ocieplania fasad.

Ściany trójwarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 180–350 zł.
Cena zależy od zastosowanych materiałów, natomiast koszty robocizny są nawet nieco niższe, niż przy ścianach dwuwarstwowych – wynoszą 50–60 zł/m2 wobec 60–65 zł/m2 (łącznie wzniesienie ściany nośnej i wykonanie ocieplenia).

Koszty materiałów na warstwę nośną oraz izolację termiczną będą podobne jak w ścianie dwuwarstwowej:
- 60–70 zł/m2 – ściana nośna;
- 20–25 zł/m2 – styropian grubości 15 cm;
- od 30 zł/m2 – półtwarda wełna mineralna grubości 15 cm.

Największy wpływ na ostateczny koszt ściany trójwarstwowej ma natomiast warstwa elewacyjna. Za materiał do jej wykonania zapłacimy:
- ok. 50 zł/m2 za ścianę z cegły silikatowej grubości 12 cm (1/2 cegły). Można kupić także kształtki grubości 6,5 cm, ale ich cena jest zbliżona do zwykłej cegły. Natomiast cegły barwione lub łupane mogą być nawet 2–3 razy droższe;
- 150–200 zł/m2 za ścianę z cegły klinkierowej. Wynika to z wysokiej ceny samej cegły oraz specjalnej zaprawy do klinkieru. Zwykła zaprawa jest tańsza, ale sprzyja powstaniu brzydkich wykwitów na klinkierze.

Natomiast wznoszenie warstwy elewacyjnej z materiałów wymagających tynkowania (pustaków, zwykłej cegły ceramicznej) nie ma sensu, bo będziemy musieli zapłacić jeszcze za tynk i dodatkową robociznę.

Nie wolno też zapominać, że do wzniesienia ścian trójwarstwowych niezbędne są kotwy, łączące ścianę nośną i elewacyjną. Jeśli ściana jest ocieplona styropianem i nie ma w niej szczeliny wentylacyjnej można użyć tańszych kotew ze stali ocynkowanej, to dodatkowo wydatek ok. 5 zł/m2. Jeśli zaś ściana jest ocieplona wełną i w związku z tym musi być wykonana ze szczeliną wentylacyjną (szerokości ok. 4 cm), to potrzebne będą droższe kotwy ze stali nierdzewnej, ściana zdrożeje więc o 12–15 zł/m2. Bardzo trudno kupić kotwy pozwalające odsunąć ścianę elewacyjną o więcej niż 20 cm od ściany konstrukcyjnej. Maksymalna grubość izolacji w ścianie bez szczeliny to 20 cm, w ścianie ze szczeliną wentylacyjną zaś 15 cm.

CENY BRUTTO

 

Kalkulator współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego
Kalkulator współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego Obliczanie strumienia ciepła, temperatury powierzchniowej i wartości współczynnika przenikania ...
Kalkulator cieplno-wilgotnościowych. Obliczenia charakterystyki energetycznej przegród
Kalkulator cieplno-wilgotnościowych. Obliczenia charakterystyki energetycznej przegród Kalkulator pozwala na wybór odpowiedniej przegrody, uwzględniający jej parametry takie jak ...