Co za ile Co za ile

Wyroby wapienno-piaskowe (silikatowe)

Wyroby wapienno-piaskowe (silikatowe)

Ściany z silikatówcharakteryzują się masywną konstrukcją i bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Do najczęściej wykorzystywanych elementów zaliczamy: bloczki drążone i pełne, połówki bloczków, bloczki wyrównawcze, kształtki nadprożowe, bloczki wentylacyjne oraz cegły.

Wyroby silikatowe nadają się do budowy ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych, osłonowych oraz działowych. Można budować z nich ściany dwu- i trójwarstwowe. Ściany wykonane z wyrobów wapienno-piaskowych można malować lub tynkować – ale również wykończeniem mogą być spoiny w kontrastowym kolorze.

Zalety. Wysoka izolacyjność akustyczna ścian. Elementy zachowują wymiarową dokładność i tworzą dobre podłoże pod tynki. Duże wymiary bloczków zwiększają tempo robót. Wysoka paroprzepuszczalność eliminuje zjawisko zawilgocenia wnętrz oraz kondensacji pary wodnej w ścianach. Zdolność akumulacji dużej ilości ciepła.

Słabe punkty. Masa elementów może podnieść koszt transportu na plac budowy. Docinanie elementów ściennych nie będzie tak proste, jak betonu komórkowego i przecinak musi zastąpić piła tarczowa do kamienia.

fot. Xella (Silka)

Koszty wykonania ścian:

Mówiąc o kosztach, warto się zastanowić nie tylko nad tym ile wynoszą dla odmiennych ścian, ale również – skąd biorą się różnice.

Ściany jednowarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 160–210 zł.
Koszty różnych materiałów są następujące:
- 100 zł – beton komórkowy;
- 140 zł – pustaki poryzowane;
- 10–13 zł – zaprawa ciepłochronna;
- 6 zł – zaprawa klejowa do murowania na cienkie spoiny;
- 25 zł – tradycyjny tynk zewnętrzny (wraz z nałożeniem).

Za robociznę zapłacimy zaś ok. 30 zł. Wielu wykonawców nie chce jednak budować ścian na cienkie spoiny, bo wymaga to dużej staranności.

Zdecydowaną większość kosztów stanowi w tym przypadku sam materiał.

Ściany dwuwarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 190–220 zł.
Koszty warstwy konstrukcyjnej są następujące:
- 60–70 zł/m2 za ścianę z silikatów, pustaków ceramicznych lub ewentualnie betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3, różnice w cenie tych materiałów są nieznaczne;
- ok. 30 zł/m2 za robociznę.

Natomiast ocieplenie najpopularniejszą metodą lekką mokrą z użyciem styropianu kosztuje:
- ok. 20 zł/m2 za styropian grubości 15 cm;
- ok. 35 zł/m2 za pozostałe elementy – klej, kołki, siatka, tynk cienkowarstwowy itd.;
- 30–35 zł/m2 za robociznę wraz z wykonaniem tynku cienkowarstwowego.

W tym przypadku na koszty można rozdzielić na dwie części – warstwa konstrukcyjna oraz ocieplenie z tynkiem cienkowarstwowym. Część inwestorów decyduje się nawet na ocieplenie dopiero w kolejnym sezonie, wówczas wydatki są mniej odczuwalne. Warto zauważyć, że na ostateczny koszt ocieplenia zdecydowanie większy wpływ ma cena pozostałych elementów, a nie styropianu, oszczędzanie na jego grubości nie ma więc sensu.

Wykonanie ścian ocieplonych wełną mineralną będzie droższe, bo trzeba użyć specjalnych płyt z twardej wełny mineralnej, które są 2–3-krotnie droższe od styropianu fasadowego, ponadto kołki mocujące muszą mieć rdzeń stalowy, bo wełna jest znacznie cięższa (do styropianu wystarczają kołki z samego tworzywa sztucznego). Wełna mineralna, co prawda staniała, ale dotyczy to raczej miękkich odmian, które często można kupić w cenie ok. 100 zł/m3, a taka wełna nie nadaje się do ocieplania fasad.

Ściany trójwarstwowe
Cena 1 m2 ściany wyniesie 180–350 zł.
Cena zależy od zastosowanych materiałów, natomiast koszty robocizny są nawet nieco niższe, niż przy ścianach dwuwarstwowych – wynoszą 50–60 zł/m2 wobec 60–65 zł/m2 (łącznie wzniesienie ściany nośnej i wykonanie ocieplenia).

Koszty materiałów na warstwę nośną oraz izolację termiczną będą podobne jak w ścianie dwuwarstwowej:
- 60–70 zł/m2 – ściana nośna;
- 20–25 zł/m2 – styropian grubości 15 cm;
- od 30 zł/m2 – półtwarda wełna mineralna grubości 15 cm.

Największy wpływ na ostateczny koszt ściany trójwarstwowej ma natomiast warstwa elewacyjna. Za materiał do jej wykonania zapłacimy:
- ok. 50 zł/m2 za ścianę z cegły silikatowej grubości 12 cm (1/2 cegły). Można kupić także kształtki grubości 6,5 cm, ale ich cena jest zbliżona do zwykłej cegły. Natomiast cegły barwione lub łupane mogą być nawet 2–3 razy droższe;
- 150–200 zł/m2 za ścianę z cegły klinkierowej. Wynika to z wysokiej ceny samej cegły oraz specjalnej zaprawy do klinkieru. Zwykła zaprawa jest tańsza, ale sprzyja powstaniu brzydkich wykwitów na klinkierze.

Natomiast wznoszenie warstwy elewacyjnej z materiałów wymagających tynkowania (pustaków, zwykłej cegły ceramicznej) nie ma sensu, bo będziemy musieli zapłacić jeszcze za tynk i dodatkową robociznę.

Nie wolno też zapominać, że do wzniesienia ścian trójwarstwowych niezbędne są kotwy, łączące ścianę nośną i elewacyjną. Jeśli ściana jest ocieplona styropianem i nie ma w niej szczeliny wentylacyjnej można użyć tańszych kotew ze stali ocynkowanej, to dodatkowo wydatek ok. 5 zł/m2. Jeśli zaś ściana jest ocieplona wełną i w związku z tym musi być wykonana ze szczeliną wentylacyjną (szerokości ok. 4 cm), to potrzebne będą droższe kotwy ze stali nierdzewnej, ściana zdrożeje więc o 12–15 zł/m2. Bardzo trudno kupić kotwy pozwalające odsunąć ścianę elewacyjną o więcej niż 20 cm od ściany konstrukcyjnej. Maksymalna grubość izolacji w ścianie bez szczeliny to 20 cm, w ścianie ze szczeliną wentylacyjną zaś 15 cm.

CENY BRUTTO

 

2.46 zł
Silikat 3NFD
Silikat 3NFD
Silikaty-Białystok
7.26 zł
SILIKAT N18/500
SILIKAT N18/500
Silikaty-Białystok
5.35 zł
Silikat N12/500
Silikat N12/500
Silikaty-Białystok
3.57 zł
SILIKAT N18
SILIKAT N18
Silikaty-Białystok
4 zł
Silikat PW24/25
Silikat PW24/25
Silikaty-Białystok
3.45 zł
Pustak wentylacyjny PW 24N
Pustak wentylacyjny PW 24N
Grupa Silikaty
3.87 zł
Silikat N18
Silikat N18
Silikaty-Białystok
8 zł
Silikat N18/500
Silikat N18/500
Silikaty-Białystok
Kalkulator współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego
Kalkulator współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego Obliczanie strumienia ciepła, temperatury powierzchniowej i wartości współczynnika przenikania ...
Kalkulator cieplno-wilgotnościowych. Obliczenia charakterystyki energetycznej przegród
Kalkulator cieplno-wilgotnościowych. Obliczenia charakterystyki energetycznej przegród Kalkulator pozwala na wybór odpowiedniej przegrody, uwzględniający jej parametry takie jak ...