Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Stabilnie w budownictwie mieszkaniowym

W 2011 r. odnotowano w Polsce pozytywne wyniki działalności w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Dane statystyczne potwierdzają kontynuację pozytywnych zmian w budownictwie mieszkaniowym. Komentarz Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG, podsumowujący pierwsze 10 miesięcy w 2011 r. w branży budowlanej.

Stabilnie w budownictwie mieszkaniowym
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48, 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W tym okresie inwestorzy otrzymali 156 194 pozwolenia na budowę mieszkań tj. o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W poprzednich trzech latach wartości tego wskaźnika uzyskane w analogicznym okresie były ujemne i wynosiły odpowiednio: w 2010 r. -3,3 proc., w 2009 r. aż -24,3 proc., a w 2008 r. -2,4 proc.

Podsumowanie dla budownictwa wielorodzinnego

Bardzo pozytywne wyniki osiągnął segment budownictwa wielorodzinnego. Inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę aż 72 412 mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Roczna stopa liczby uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę mieszkań wyniosła aż 16,7 proc.

Wprawdzie aktywność deweloperów pozostaje na niższym poziomie niż w rekordowym okresie 2007-2008 r., jednak w bieżącym roku, po dwóch latach spadków, po raz pierwszy odnotowano wzrost liczby nowych projektów w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Dla porównania w latach 2009 i 2010 obserwowano spadki rocznej liczby pozwoleń otrzymywanych przez deweloperów w okresie 10 miesięcy roku: odpowiednio w 2010 r. -3,6 proc., a w 2009 r. aż -37,7 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w budownictwie wielorodzinnym w okresie dziesięciu miesięcy br. pozostaje na  podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. W tym czasie rozpoczęto budowę 59 105 mieszkań – wobec 60 276 mieszkań w okresie I-X 2010 r. Wynik ten byłby jeszcze lepszy, gdyby nie fakt, że deweloperzy posiadają ciągle w swojej ofercie niesprzedane mieszkania, które były wybudowane w dwóch poprzednich latach. Natomiast pozytywnym zjawiskiem jest malejąca liczba tych mieszkań w aktualnej ofercie deweloperów.

Podsumowanie dla budownictwa jednorodzinnego

Trudne warunki pogodowe: znaczne opady śniegu w okresie zimowym oraz bardzo intensywne opady deszczu w okresie wiosenno-letnim nie sprzyjały w tym roku inwestorom planującym rozpoczęcie lub kontynuację budowy domu. Pomimo tego w segmencie budownictwa jednorodzinnego odnotowano w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy br. lepsze wyniki niż w analogicznym okresie ub.r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 82 592 domów jednorodzinnych. Roczna stopa wzrostu liczby rozpoczętych budów w tym segmencie wyniosła +3,7 proc.

W tym okresie inwestorzy prywatni uzyskali pozwolenia na budowę 83 782 domów jednorodzinnych. Roczna stopa liczby pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych jest w tym okresie wprawdzie o 2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ub.r., ale podkreślić należy, że w posiadaniu inwestorów indywidualnych znajdują się aż 25 507 niewykorzystane pozwolenia na budowę, które ciągle zachowują ważność.

Prognozy dla branży budowlanej na 2012 rok

Rosnąca liczba pozwoleń na budowę w budownictwie wielorodzinnym pozwala w nadchodzącym roku przewidywać poprawę sytuacji w tym segmencie rynku. Szczególnie w pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewać się można zwiększonej aktywności deweloperów, którzy będą chcieli rozpocząć nowe projekty przed wejściem w życie nowej ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jej postanowienia zaczną obowiązywać 29 kwietnia 2012 r.

Deweloperzy będą mieli obowiązek zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, a koszty aktu obciążą po połowie nabywcę i dewelopera, będą musieli wprowadzić ścisły nadzór nad środkami klientów, uregulować treści umowy deweloperskiej, przygotować nowe obligatoryjne prospekty informacyjne. Obowiązywać zaczną również nowe zasady postępowania upadłościowego wobec dewelopera.

Potrzeby mieszkaniowe w naszym kraju są nadal bardzo duże, a sytuacja ekonomiczna wielu rodzin z roku na rok się poprawia. Dzięki temu stać jest nas na więcej i nie musimy już odkładać decyzji o polepszeniu własnej sytuacji mieszkaniowej na bliżej nieokreśloną przyszłość – mówi Cezary Szeszuła, Prezes Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

W przyszłym roku, przy założeniu, że nie nastąpi nagłe pogorszenie otoczenia zewnętrznego, a polityka kredytowa będzie nadal przewidywalna, spodziewana jest kontynuacja pozytywnych trendów i stabilnego rozwoju w budownictwie. 

Oferta deweloperów w coraz większym stopniu odpowiada potrzebom rynku. Ponadto ceny materiałów budowlanych wciąż utrzymują się na niskim poziomie.

Te wszystkie czynniki pozwalają sądzić, iż perspektywa dla branży budowlanej jest dobra. Jesteśmy świadomi, że wiele może się przydarzyć, ale na 2012 rok przewidujemy lekki wzrost na rynku budowlanym w porównaniu z rokiem 2011 – twierdzi Cezary Szeszuła, Prezes Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Źródło: Xella Polska

Więcej