Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaka będzie łazienka przyszłości?

Wyniki specjalnego studium przygotowanego na zlecenie firmy KALDEWEI pokazują, że łazienka zyskuje coraz wyższą rangę, jako przestrzeń idealna do wyrażenia własnego ja i oddechu od stresującej codzienności. Na zlecenie firmy KALDEWEI, międzynarodowego producenta wyposażenia łazienek, frankfurcki instytut badawczy Rheingold przygotował specjalne studium na temat zmiany znaczenia oraz funkcji łazienki we współczesnym świecie. 

Jaka będzie łazienka przyszłości?
KALDEWEI Polska Spółka z o.o. Stalowe wanny i brodziki
www.kaldewei.pl
KALDEWEI Polska Spółka z o.o. Stalowe wanny i brodziki
Dane kontaktowe:
22 720 16 03
Słowikowskiego 1/A, 05-090 Raszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

 W ramach badania wybrana, reprezentatywna grupa respondentów wypełniła specjalnie przygotowaną ankietę na temat ich sposobu postrzegania łazienki.

Reprywatyzacja i indywidualizacja

Wcześniejsze studia na temat psychologii kąpieli zlecone przez firmę KALDEWEI wykazały, że w ostatnim czasie zasadniczo zmieniły się preferencje konsumenckie w stosunku do wzornictwa i funkcji nowoczesnej łazienki. Szczególnie ciekawa okazała się tutaj zmiana znaczenia pojęcia „segment premium”. Ciągle widać w nim nacisk na jakość oraz design, ale znacznemu osłabieniu uległ element podkreślenia statusu społecznego przez używanie luksusowych produktów. Łazienka jest dzisiaj dla respondentów przede wszystkim przestrzenią, w której mogą być sobą, miejscem ulokowanym poza codziennością. Stąd tendencja do wyłączenia z niej lub ukrycia elementów czysto funkcjonalnych takich jak pralka, czy toaleta. Łazienka ma być miejscem o indywidualnym wystroju, dalekim od schematu i standardowych rozwiązań.  Jako miejsce dobre do wycofania się ze stresującej codzienności zyskuje nawet wyższą rangę niż sypialnia.

Perspektywa przyszłości: człowiek w centrum przyrody i techniki

Wobec łazienki przyszłości stawiane są więc dwa wzajemnie sprzeczne wymagania: z jednej strony wysoki poziom techniczny, a z drugiej możliwość powrotu do natury. Nie chodzi przy tym o powrót do czasów balii, ale raczej o stosowanie w łazience form organicznych oraz naturalnych materiałów, jak drewno czy kamień. Duże okna, powierzchnie do siedzenia i leżenia mają dawać użytkownikom poczucie komfortu, przestrzeni i kontaktu z naturą. Wanna nie zajmuje w takim pomieszczeniu miejsca w odległym kącie, lecz jest centralnym punktem łazienki. Uzupełnieniem tego wspaniałomyślnie zaprojektowanego wnętrza są obszerne, zabudowane w płaszczyźnie podłogi, strefy prysznicowe. Taka łazienka jest chętnie wykorzystywana przez pary i pomaga w pielęgnacji związków.

Źródło: KLAXON Communications

Więcej